Papīra studijas projekts


Ilze Dilāne, Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola
Roku darināta papīra liešanas darbnīcas projekts

Ievadam: Papīra darināšana kā mākslas izglītības sastāvdaļa
Apguvu papīra liešanu un gleznošanu ar papīra masu ASV.  Pēc tam, kad atgriezos Latvijā, cerēju atrast kādas aprīkotas darbnīcas Ziemeļvalstīs, jo Amerikāņu žurnāla Hand Papermaking Magazine papīra darbnīcu sarakstā atradu divas, vienu Zviedrijā un vienu Somijā. Doma, ka šāda darbnīca varētu būt Latvijā man sākumā nelikās reāla, ņemot vērā šādas darbnīcas aprīkojuma cenas.

Papīra liešanas darbnīca Southwest School of Art and Craft

Ar šādu aprīkojumu, kur pats būtiskākais ir malšanas iekārta Hollander Beater, iespējams sagatavot papīra masu papīra izgatavošanai no otrreizējās izejvielas, piemēram, vecām džinsu biksēm, veciem kokvilnas un linu audumiem. Tāpat var izmantot linu šķiedras, dažādus augus, kozo, abaku, kokvilnas sagatave utt.
Papīra projekti var būt ļoti dažādi: var izgatavot papīru ar dekoratīviem efektiem, ar tādiem piejaukumiem kā diegu gali, ziedlapiņas, augu lapas utt. Var izgatavot, piemēram, dažādu formu papīru arī speciālu trafaretu aploksnēm. No izgatavotā papīra var izgatavot grāmatas, grāmatzīmes, žurnālus un arī īpatnējas formas mākslinieciskas grāmatas. Papīru var izmantot zīmēšanai un grafikai.

Grāmata darināta no papīra, kas izgatavots no vecām džinsu biksēm

Iesākums: Pārdod papīra darbnīcu Zviedrijā
Vēlāk tomēr piesēdos uzrakstīju e-pastus uz abām žurnālā atrastajām darbnīcām. Pirmo atbildi saņēmu no Strӓngnӓs Zviedrijā par to, ka darbnīcas īpašnieks Lars Cronquist ir slims un viņa darbnīca vairs nedarbojas. Viņa sieva un dēls jau bija izlēmuši aprīkojumu pārdot. Pēc nelielas sarakstes ar sievu Birgittu, sapratu, ka kāds ir ieinteresēts pirkt Hollander Beater (papīra masas maļamā mašīna), bet visam pārējam aprīkojumam tika meklēts pircējs. Viņi vēlējās dot priekšroku skolai jeb pircējam, kas gribētu iegādāties visu aprīkojumu un uzkrātos materiālus vienlaikus. 

Pircējs atrasts: Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skola
Skolas direktore Agnese Staģe bija ļoti ieinteresēta par papīra darbnīcas aprīkojuma iegādi un iekārtošanu skolā. Viņa arī teica, ka būtu iespējams iegūt finansējumu gada laikā. Mēs uzzinājām, ka cena par šo aprīkojumu ir ļoti simboliska.

Zviedrijas apmeklējumi: Iekārtu pārbaude un transports uz Latviju
2010. gada novembra sākumā devos uz Strӓngnӓs privātā apmeklējumā, lai apskatītu aprīkojumu un izmēģinātu Hollander Beater, kas ir visdārgākā mašīna šajā aprīkojuma komplektā un tiek izmantota papīra masas malšanai. Šis apmeklējums bija brīnišķīgs, un izrādījās, ka aprīkojums bija perfektā stāvoklī. Viss bija tīrs un darbojās nevainojami.

Hollander Beater pārbaude

Nākošais, jau skolas sponsorētais, brauciens uz Zviedriju bija 2011. gada janvāra beigās, lai palīdzētu sapakot visas transportējamās lietas un materiālus. Izdevās arī veiksmīgi sarunāt transportu manā pirmspēdējā dienā pirms prombraukšanas. Tas pavēra iespēju man piedalīties gan pie kravas iekraušanas Zviedrijā, gan pie izkraušanas Rīgā.

Darbnīcas iekārtu sagatavošana transportam uz Latviju

Gandrīz noslēgums: Telpas
Pašlaik darbnīcas aprīkojums ir izvietots īpaši nozīmētā skolas mācību telpā ar grīdā iebūvētu ūdens noteci. Šī PMMS papīra darbnīcas telpa (120.) ir savienota ar papildtelpu kursu rīkošanai (līdz 10-15 cilv.).
Papīra darbnīca jau tagad ļauj mākslas nodarbību laikā apgūt interesanto papīra liešanas tehniku. Bez mākslas nodarbībām skolas vecuma bērniem, PMMS piedāvā arī tālākizglītību pieaugušajiem un interešu izglītību pirmsskolas vecuma bērniem. Darbs ar papīra masu būs saistošs arī šai auditorijai. Ir plānoti arī semināri un meistardarbnīcas citu Latvijas izglītības iestāžu mākslas pedagogiem.
Pašreiz šajā pagaidu telpā var strādāt 6 cilvēki vienas nodarbības laikā uz maiņām palīdzot viens otram.


Ja Jums ir interese atbalstīt papīra darbnīcas izveidi Pārdaugavas Mūzikas un mākslas skolā, lūdzu, sazinieties ar Mākslas biedrības "Prickly Pear" valdes locekli Ilzi Dilāni:
ilze.dilane@gmail.com
25608690
Ziedojumu informācija (un pašreizējo ziedotāju saraksts)
Paldies!